Haber

CHP Heyeti Hatay’da… Burcu Köksal: “Körfez Turu için mi harcadınız, Uçan Saraylar için mi kullandınız, Nerde Bu Deprem Vergileri?”

HABER: TAMER ARDA ERŞİN – Kamera: ÜNAL AYDIN

CHP Heyeti, 6 Şubat depremleri yıkıma neden oldu Hatay

CHP Küme Başkan Yardımcısı Burcu Köksal başkanlığında; CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever, Antalya Milletvekili Aliye Çoşar, Hatay Milletvekili Servet Mullaoğlu, Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, İstanbul Milletvekili Türkan Elçi, Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Osmaniye Milletvekili Asu Kaya’nın da yer aldığı heyet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun göreviyle bugün Hatay’a geldi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremin üzerinden geçen 6 aylık süreçte vatandaşların sorunlarını, taleplerini ve ihtiyaçlarını masaya yatıran heyet, ardından basın toplantısı düzenleyerek açıklama yaptı.

Heyet adına konuşan Köksal’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“…HATAY HALA YILANLAR ALTINDA ÖLÜYOR OLMAYACAKTIR: Bugün yine Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla tüm kadın milletvekillerimizle birlikte iktidarın kaderine terk ettiği medeniyetler beşiği Hatay’dayız. 6 Şubat merkezli, 11 ili etkileyen deprem felaketinin üzerinden 6 ay geçti. O gün devletin yetersizlikleri, koordinasyonsuzlukları, niteliksiz atamaları, teçhizat eksiklikleri, yıllardır özel haberleşme vergisi adı altında toplanan vergilerin nereye harcandığının açıklanması, enkaz başında bekleyen, arayan vatandaşlarımızın sorunlarına çare bulunsa. yakınları için Hatay’ın sıkıntılarından bunalanlar, bir solukta Hatay’a gitsinler. Hibe verilseydi bugün hükümet üzerinden 6 ay geçmesine rağmen Hatay hala enkaz altında kalmıyor olacaktı.

VATANDAŞIN YARARINA İHTİYAÇ ESASLI KENTSEL DÖNÜŞÜM DEDİĞİMİZDE DEVLET TARAFINDAN ‘ARANANIYORUZ’ BİLDİRİLİYORUZ: Hatay bugün hala enkazdan çıkmaya çalışıyor. Hatay’a ses verin dediğimizde sıçtık. İhtiyaca dayalı, kiraya dayalı değil, vatandaş yararına kentsel dönüşüm dediğimizde iktidar tarafından ‘istemediğimiz’ ilan edildi. Gerçekten üzgünüm. İlkokul öğrencileri bile “Deprem değil, bina öldürür” sözünü ezberlemiştir. 17 Ağustos 1999 Gölcük Sarsıntısı, iki gün sonra yıldönümü. O depremin üzerinden 24 yıl geçti. O gün 17.000 kişinin öldüğü açıklandı. Ardından 2010 yılında TBMM araştırma raporuna göre o depremde 18.373 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Resmi olmayan kayıtlara göre can kaybının 50 bin civarında olduğu söyleniyor. O şokta hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.

HATAY, DEFNE, SAMANDAĞ SOKAKLARINA KİMSE GİREMEZ: 24 yıl oldu, bu kez 6 Şubat 2023 Depremi ile enkaz altında kaldık. İnsanlar hala yetimlerin mezarlarında yakınlarını arıyor. Depremin ilk günü buradaydım. Deprem oldu, o akşam İskenderun’daydım. Antakya’daydım. Kendi gözlerimle gördüm, ilk dört gün arama kurtarma çalışması olmadı. Bölgeye misyon ekipleri sevk edilmedi. Depremde hayatını kurtaran vatandaşlar, yakınlarını enkazdan çıkarmaya çalıştı. O günlerde insanlar bir kepçe dileniyorlardı. Hatay, Defne ve Samandağ sokaklarına kimse giremedi. Enkaz altında insanlar çığlık atarak öldü. Telefonlar çalışmadı. Sosyal medyadan yakınlarının adreslerini paylaşan kişiler, yardımın oraya getirilmemesi için bir umut dilendi. Seslerini duyurmaya çalıştılar. Peki hükümet ne yaptı? Hatta sosyal medyayı bloke ederek bunu sınırlamaya çalıştı. Halkın dayanışmasını bile bu şekilde engellemeye çalışan bir AKP iktidarının karşısındaydık.

HATAY’DA EVİNİ, EN İYİSİNİ, TÜM VARLIKLARINI, HAYATTA SAHİP OLDUĞU HER ŞEYİ KAYBEDEN İNSANLAR HALA YARDIM İSTİYOR: Enkaz altından çıkarılan ve hayatını kaybeden vatandaşlar, yakınlarına bile ulaşamadan yetimler mezarlığına defnedildi. Liste yok, koordinasyon yok, iletişim yok. Depremde çadır ve kan sattılar. O gün bu hükümet, çadır ve kan satıcısını iyilik ve merhamet elçisi olarak ödüllendirdi. Hatay hala ölüyor. Hatay’da kurulan konteyner kentlerle ilgili hala çok şikayet var. Su, elektrik kesintileri hala çözülmedi. 3 öğün yemek yeme sorunu hala devam ediyor. Evini, barınağını, tüm mal varlığını, hayatta sahip oldukları her şeyi kaybeden insanlar Hatay’da hala yardım bekliyor.

O GÜN TOPLANAN 115 MİLYAR TL’YE NE OLDU: Deprem için milyonlarca dolar toplandı. Hatta o dönemin Merkez Bankası Başkanı (Şahap Kavcıoğlu) canlı yayına bağlanarak 30 milyar TL bağışta bulunduğunu söylemişti. O gün toplanan 115 milyar TL ne oldu? Buharlaştı. Bu paraya ne oldu diye sorduğumuzda teklifimiz AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Temmuz ayında TBMM’nin kapanmasına birkaç gün kala AKP tarafından bir kanun teklifi getirildi önümüze. Bu neydi? Depremin ekonomik kayıplarını telafi etmek için Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi. Aslında bu tamamen oy Nedeni ise AKP döneminde AKP’nin yaptığı kamu kaynaklarının harcanma maliyetinin vatandaşa dayatılmasıydı. Enflasyondan deprem verilerine kadar her şeyi manipüle edip pembe göstermeye çalışan saray rejimi, bu insanların haykırışlarını Hatay’dan, molozların altından, toz bulutundan duymak zorunda kalıyor.

TTB TARAFINDAN BU AY YAYINLANAN BİR RAPOR VAR:

AYIRMA YOK, DEPOLAMA YOK:

BU İŞİN BU ŞEKİLDE YAPILMADIĞINA KENDİM ŞAHİT OLDUM.

GEREKLİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİN ALINMASI NOKTASINDA RAPORDA ÖZEL ÇALIŞANLAR:

KARŞILAŞTIĞIMIZ YÜKÜN NEREYE DÖKÜLECEĞİ umurunda olmayan bir güçle karşı karşıyayız: Yine aynı raporda Hatay’ın tahmini atık hacmi 47 milyon 713 bin 957, atık tahmini miktarı ise 49 milyon 437 bin 450 ton. Hatay için asgari toplam depolama ihtiyacı 1 milyon 500 bin metrekare. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin raporunda yer aldı. Peki Hatay’da son durum nedir? Samandağ sahilindeki çadırkentin yanına asbest açısından tehlikeli, ayrıştırılmamış molozların döküldüğünü hepimiz biliyoruz. Dönemin bakan yardımcısı o gün “Yanlış yaptık, ayrılmadan yapıldığını anlamadık” gibi ifadelerle, “nereyi gösterirlerse oraya döktük” diyerek adeta ihmalini itiraf etti. , milletin gözüne bakarken beceriksizlik ve beceriksizlik. Deprem oldu, şehir yıkıldı, çadırkent kuruldu, moloz yığınlarının nereye düşeceğini umursamayan bir hükümetle karşı karşıyayız.

HATAY’DA DAHA FAZLA YIKAMA ÇIKARILIYOR:

6 AYDA YÜZDE 49’UNU ÇIKARABİLECEK BİR GÜÇ, KALANI 100 GÜNDE KALDIRABİLİR: Hatay Valisi Mustafa Masatlı, depremin 6’ncı ayı olan 6 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremlerde 13 bin 670 bina tamamen yıkıldı, 8 bin 235 bina yıkıldı. Bunların hepsini 21 bin 905 binayı enkazıyla birlikte kaldırdık. 57 bin 43 ağır hasarlı bina kaldı. Bunlarla ilgili çalışmalara başladık. Şu an itibariyle 17 bin 250 binayı enkazıyla birlikte kaldırdık. Yüzde 49’unu kaldırdık. toplam 80 bin 512 bina ve 264 bin bağımsız bölüm. Kaldırılacak binaların yüzde 51’i kaldı. Sayı 32 bin 613. Bunu yaptığımız hesapta 100 günde halledeceğiz” Kalan yüzde 51’i 100 günde hallederim diyor. Şimdi nasıl inanalım? Yüzde 49’u 6 ayda kaldırabilen bir hükümet, kalanını 100 günde kaldırır. Buna kargalar güler deyim yerindeyse. asbest tehlikesi yok diyor ama valiliğin internet sitesinde veri olduğu söyleniyor.

SU ÇIKIŞI VE YETERLİ HİJYEN MALZEMELERİYLE İNSANLAR YAŞAMAK ZORUNDA: İTÜ’nün raporu aynı şeyi söylemiyor. Enkaz hala kaldırılıyorsa, moloz ne ayrılır ne de zaman zaman götürülür. Çöplüklere nasıl dökülür? Enkazın gelişigüzel gösterilen yere ayıklanmadan döküldüğünü bakan yardımcısı bile itiraf ederken asbesti inkar etmek için hangi vicdan gerekir? Yine vali ‘3 hafta sonra çadırlarda kalan vatandaşımız kalmayacak, konteyner kentlerimiz hazır’ diyor. Bunu 6 Ağustos’ta yapıyor. Bugün 15 Ağustos. Mimarlar Odası’nın geçtiğimiz günlerde yayınladığı raporda yer alan ifadeleri paylaşıyorum: ‘Yağmur yağdığında çatıdan, pencerelerden su akar. Banyo yaptığınızda diğer odalara su sızıyor. Lavabolar sızdırıyor. Konteynerlerin dipleri sallanıyor hatta bazı yerlerde çökmeler oluyor. İnternette sorun var. Bazı konteyner şehirlerde su arıtma cihazı bulunurken bazılarında yoktur. Bazı konteynerlerde klima bulunurken bazılarında klima yoktur. Yeterli içme suyu yok. İnsanlar su kesintileri ve yetersiz hijyen ekipmanlarıyla yaşamak zorunda kalıyor. Hijyen malzemeleri dağıtılmadığı için yetersiz kaldığı için dışarıdan parayla almak zorunda kalıyorlar. Çamaşırhane her konteyner şehrinde farklıdır. Bazı konteyner kentlerde akşam, bazı konteyner kentlerde ise sabah ve akşam sadece akşam yemeği servisi yapılabilmektedir.’ Bu liste uzayıp gidiyor. Şimdi burada yaşayan depremzedelerden bu şikayetleri birinci elden dinlemek için buradayız. Burada gördüklerimizi ve duyduklarımızı tüm kamuoyu ile paylaşacağız. Bakacağız her zaman olduğu gibi tek adam söylenenlere, yaşananlara göz yumup her şeyi çevresindekilere gösterecek, böyle bir açıklama yapacak mı yoksa depremzedelerin yanında mı duracak?

LÜTFEN. ŞİMDİ BU BİLİNÇTEN UZAK TUTUN: İşte size sesleniyoruz, lütfen üç maymunu oynamayın. Her şeyi pembe göstermeye çalışmayın. Depremzedelerin yanında olun. Bunu depremzedelere yapmayın. Lütfen. Bu şerefsizliği unutun artık.

KAÇ OKUL YIKILDI, KAÇ ÖĞRENCİ EĞİTİME DEVAM EDİYOR: Gelelim eğitime. Okullar yıkıldı. Çocuklar çadır ve konteynırlarda eğitim gördü. Öğretmenler kendi imkanlarıyla eğitim seferberliği başlattı. Hiçbir veri paylaşılmadı. Kaç okul yıkıldı, kaç öğrenci eğitimine devam ediyor. Bu çocuklara gerekli eğitim desteği verildi mi? Türkiye’deki tüm öğrencilerin yüzde 24’ü depremin yaşandığı 11 ilde eğitim görüyor. Öğretmenlerin yüzde 19,1’i deprem bölgelerinde çalışıyor. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 20 bin 340 eğitim binasının 8 bin 162’si kontrol altına alındı ​​ve bu depremin etkilendiği 11 ilde bulunuyor. 72’si yıkılan toplam 428 derslik. 504 binadaki 3.739 derslik ağır hasarlı ve acilen yıkılması gerekiyor. 3 bin 693 derslikli 331 bina orta, 30 bin 964 derslikli 2 bin 533 bina hafif hasarlı oldu. Bu okulların birebir hizmet verebilmesi için 2.11 milyar dolar gerekiyor. Bölgedeki 11 ildeki okulların sadece yüzde 40’ı depreme dayanıklılık denetiminden geçti. Peki hepsi denetlendiğinde ne olacak, elbette bu rakamlar artacak.

BORÇ İÇİN BEKLEMEYİN. GECİKME VAR. NEDEN SİLMEZSİNİZ: Kaç kişi depremzedelerden kira yardımı aldı? Kaç ev sahibi desteklendi. Hala bir açıklama yok. Sen kimsin, ne saklıyorsun? anlamıyoruz Her geçen gün artışlara uyandığımız ülkemizde, depremzedelerin kredi borçları, vergi borçları hep ötelendi diyorsunuz. Hep erteliyorlar. Yani bir nevi borcu çeviriyorlar. Silme yok. Borçtan kurtulmak yok. erteleme vardır. Neden silmiyorsun? Neden depremzedelerin yanında olmuyorsunuz?

KÖRFEZ TİPİNDE Mİ GEÇİRDİNİZ, YOKSA UÇAN SARAYLAR İÇİN KULLANDINIZ:

BÖYLE BİR MANTIK VAR MI: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 17 Temmuz’da yerinde dönüşüm projesi adlı bir proje başlattı. Buna göre konutlara 500 bin hibe, 500 bin kredi, işyerlerine 250 bin hibe ve 250 kredi verileceği açıklandı. Krediler, iki yıl ödemesiz; 10 yıl vade ve 0 faiz ile kullanılacağı söylendi. 100 metrekareye kadar olan konutlarda 500 bin, 150 metrekareye kadar olan konutlarda 750 bin, 150 metrekareden sonraki konutlarda 800 bin görüyorum. 50 metrekareye 250 bin, 100 metrekareye kadar olanlara 400 bin, 101 metrekare ve üzeri işyerlerine 500 bin kredi öngörülüyor. Bu ne anlama gelir? Parası olmayan, parasını kaybeden, depremde her şeyini kaybeden depremzedeler için çözüm mü? Hayır öyle değil. Sen 500 bin ver, ben 500 bin vereyim, el sıkışalım diyor. Böyle bir mantık var mı?

GELİN DELİ OLMA: Bu şehirde taş kalmadı. Açlığın ve yoksulluğun sınırından bihaber olan hükümet vatandaşa diyor ki, 500 bininiz varsa ben size 500 bin veririm evinizi veririm. Bundan kim yararlanıyor biliyor musunuz? Yabancılara konut karşılığında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı dağıtanlar. Depremzede çatısı akan konteynerde yemek beklerken, sıcak bir yuvaya sahip olmaya çalışırken bu kolaylık mı? Vatandaş bunu söyleyince onlar da söylemiyor mu? Çünkü bundan hoşlanmıyorsun. Hadi, deli olma. Buradaki herkesin bir evi, bir sığınağı vardı. Bir konseyi vardı. Devlet, vatandaşlarını korumak, kollamak ve ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür. Yıllarca bu bölgede yaşayan insanlar vergilerini devlete ödediler. Bütün vatandaşlık görevlerini yerine getirdi. o zaman yaparsın kardeşim Her aileyi ev sahibi yapacaksın. Her öğrenciye fırsat eşitliği ile eğitim hakkını vereceksiniz. Her vatandaşın temel ihtiyaçlarını, hijyenik paketlerini, zorunlu gıda maddelerini karşılayacaksınız.

O PARA, HALKIN PARALARI, O PARA DEPREM ZAFERİ PARASIDIR VE O PARALARI DEPREM İÇİN HARCAYACAKSINIZ: Hatay’ı Hatay yapan tüm değerlere sahip çıkacaksınız. Burada yaşayan depremzedelere istihdam sağlayacaksınız. Koruyacaksın, izleyeceksin. Halkın parasıyla bindiğiniz araba keyfini bir kenara bırakacaksınız. O para milletin parası, o para depremzedenin parası, siz de o parayı depremzedeye harcayacaksınız.

HATAY’IN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Ayrıca Halil Konakçı isimli bir din görevlisi, Hatay’ın Türk topraklarına katılmasıyla ezanların yasaklandığını ve Fransızların yapmadığı bir zulmün yaşandığına dair son derece çirkin ve aşağılık bir paylaşım yaptı. Şimdi bu ve bunu düşünenler, ‘Keşke Yunanlar kazansaydı’ diyen zihniyetin ve Hatay’ın Fransız işgali altında kalmasını savunan zihniyetin uzantılarıdır. Bunların her ikisi de bire bir zihniyeti temsil ediyor. Hatay, tüm inançların kardeşçe yaşadığı Türkiye Cumhuriyeti’nin güzide şehirlerinden biridir. Her zaman öyle kalacaktır. 40 asırlık Türk vatanı düşman eline esir bırakılamaz. ‘Hatay benim şahsımdır’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, CHP olarak Hatay’ın sorunlarını çözmek, Hatay’ı eski haline getirmek için gerek sahada gerekse TBMM’de mücadelemizi sürdürüyoruz. eski güzel günlerine ve Hatay’a hak ettiği değeri kazandırmaktır. sesi olmaya devam edeceğiz.

Kaynak: ANKA / Günümüz

baklan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu