Haber

İYİ Parti’den Altıntaş: “Depremde Allah’ın izniyle suçtan kurtulamayız”

İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş, Kahramanmaraş ve Hatay’daki depremlerle ilgili olarak, “Devlet başta olmak üzere belediyeler, kamu kurumları, müteahhitler, yapı denetim firmaları, diplomasını kiralayan mühendisler, arsa sahipleri hepimiz suçluyuz. Yapamayız. Allah’ın izniyle diyerek suçtan kurtulun.” söz konusu.

Altıntaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında 1939 Erzincan depremi sonrası gazete manşetlerini göstererek, “Geçen 80 yılda kaçak inşaatlardan ders aldık mı?” soruyu sordu

Bugünkü hükümetin de başarısız olduğunu öne süren Altıntaş, “Yıkılan binaların yüzde 98’i, yaptığı kabahatleri örtmek için 1999’dan önce yapıldı” demesine rağmen, TÜİK raporu bu ifadenin yanlış olduğunu açıkça gösteriyor. TÜİK’e göre binaların yüzde 51’i 1999 depreminden sonra inşa edildi.”

Deprem bölgesindeki izlenimlerini aktaran Altıntaş, şunları söyledi:

“Depremde devlet başarısız oldu. Devlet ilk iki gün felç oldu, görünmüyordu. 4. gün Adıyaman’a gittim. Halk yapayalnız kaldı. Barınak ve ısınma imkanı bulamadılar. elektrik ve su yok, cep telefonları çalışmıyor, akaryakıt kısıtlıydı”Yoğun trafik nedeniyle yardımlar şehrin girişinde saatlerce bekledi. Depremin üzerinden iki haftadan fazla zaman geçti. Durumda önemli bir gelişme olmadığını fark ettik. Malatya’dan iki gün önce döndüm, maalesef sorunlar büyük ölçüde devam ediyor.”

AFAD ve Kızılay’ın kurumsal niteliklerinin çöktüğünü öne süren Altıntaş, hükümetin yıllardır en çok övündüğü yollar ve havalimanlarının ne kadar kalitesiz, plansız ve sorumsuz olduğunu gördüklerini savundu.

Altıntaş, depremle ilgili incelemelere değinerek, “Sadece birkaç müteahhit birkaç ay hapis yatarak geçiştirilmesin. Toplumsal olarak da geniş bir manevi çöküş yaşıyoruz. Başta hükümet olmak üzere belediyeler, kamu kurumları, müteahhitler, yapı denetim firmaları, diplomalarını kiraya vermiş mühendisler, arsa sahipleri, hepimiz kusurluyuz, Allah’ın izniyle diyerek suçtan kaçamayız.” değerlendirmesini yaptı.

Altıntaş, çadır, konteyner, soba gibi ihtiyaçların sadece kent merkezlerine değil köylere de gönderilmesi gerektiğini belirterek, yeni konut yapılacak yerlerin zemin etüdünün özenle yapılması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu