Haber

Netanyahu: Başbakan Lapid, ordu subaylarını hükümete karşı isyana teşvik ediyor

İsrail’de hükümeti kurmakla görevlendirilen Benjamin Netanyahu, görevdeki Başbakan Yair Lapid’i ordu subaylarını ve belediye liderlerini isyana kışkırtmakla suçladı.

Netanyahu, Lapid’in İsrail’deki yerel makamlara çaba için güç kullanma çağrısına yeni hükümetin eğitim organizasyonunda olası değişikliklerle tepki gösterdi.

Netanyahu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İsrail devletinin başına geçmek üzere seçildiğini ve bu misyonu ulusal ve demokratik unsurlar doğrultusunda yerine getireceğini belirtti.

“Bizim tek devletimiz, tek ordumuz ve tek halkımız var. Onlara zarar vermemeliyiz.” Netanyahu, İsrail hükümetine muhalefet ederken bile asla isyan etmediklerini kaydetti ve bu nedenle muhalefeti sorumlu davranmaya çağırdı.

Lapid’in ordu subaylarını ve belediye liderlerini seçilmiş hükümete karşı isyana teşvik etmesini kınayan Netanyahu, bu davranışın tehlikeli olduğunu ve demokrasiye zarar verdiğini söyledi.

Ordunun siyasi tartışmaların dışında tutulması gerektiğini vurgulayan Netanyahu, “Subayların halkın güvenini kazanmış hükümete isyan etmesi söz konusu değil. Bu kırmızı çizgiyi geçmek demektir.” sözlerini kullandı.

Lapid, dün İsrail’deki yerel makamlara “eğitim sistemini koruyoruz” başlığıyla bir mesaj gönderdiğini bugün Facebook sayfasından paylaştı.

Lapid, mesajında, “Eğitim sistemi ve devletin geleceği ile ilgili kaygılarımı paylaşıyorum. İsrail’de kurulma aşamasında olan yeni hükümet, çocuklarımızın eğitimini en karanlık ve karanlık ellere teslim etti. İsrail toplumundaki en radikal unsurlar.” terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu